Uutislistaukseen

Hautapaikkamaksuihin isot korotukset

Porin yhteinen kirkkoneuvosto on päättänyt kokouksessaan selvistä korotuksista ensi vuoden hautapaikkamaksuihin.

Hintoihin tehdään tasokorotuksia, jotta päästäisiin lähemmäksi verrokkiseurakuntien kustannustasoa. Esimerkiksi vanhan hautausmaan uurnahautapaikan hintaa aiotaan korottaa viisi prosenttia.

Arkkuhautapaikan hinta 25 vuodelle on 250 euroa ja uurnahaudan 150 euroa. Sen sijaan uurnahaudan hinta vanhan hautausmaan osalta on samalle ajalle 621 euroa. Hinta sisältää muistomerkin, istutukset ja hoidon.

Muiden paikkakuntien vainajien osalta arkkuhaudan hinta on 500 ja uurnahaudan 300 euroa. Vanhalla hautausmaalla uurnahauta maksaa muiden paikkakuntien vainajilta 1 240 euroa.

Kaikilla rintamasotilastunnuksen, rintamapalvelutunnuksen tai vastaavan palveluksen omaavilla sotaveteraaneilla on maksuton hautapaikka 25 vuodeksi. Sotaveteraanin puolisolla on maksuton hautapaikka 25 vuoden käyttöoikeudella.

5.6.2024 22.17